Entelektüel yayıncılıkta yeni bir açılım.

Türk Sosyoloji Tarihine Eleştirel Bir Katkı

Sosyoloji her şeyden önce bir bilgi disiplinidir ve bütün bilim disiplinleri gibi kendi ilgi alanlarını da bir şekilde belirler. Hangi sorunlarla boğuşacağını, hangi kavramlarla düşüneceğini, hangi konuya el atacağını ve bu esnada hangi tür bilginin doğru veya yanlış sayılacağının kriterlerini de belirleme eğilimine sahiptir. Bu yönüyle sosyoloji, her şeyden önce Avrupa’da son iki-üçyüz yıl içinde ortaya çıkmış olan sanayileşme-kentleşme tecrübesinin yarattığı yeni toplumsal ilişkileri yine Batılı bir çerçevede inceleyen bir disiplindir.

Bugün Türkiye’de sosyoloji yüzyıllık bir tecrübeye sahip ve gittikçe artan sayıdaki sosyoloji bölümleriyle birlikte oldukça kalabalık bir camia haline geldi. Ancak bu sosyolojik bilginin ve camianın yeterli bir sosyolojisinin yapılıyor olduğu anlamına gelmez: Sosyolojik bilgi bizi kendi gerçekliğimize daha fazla mı yaklaştırıyor, yoksa bu alanda üretilen bilgiler sonucunda gerçeklikle aramıza teorinin kalın duvarlarını mı örüyoruz?

Elinizdeki kitapta yer alan yazılar, Türkiye’de belli kurumsal ve nicel özelliklere sahip sosyolojik bilginin kendisi üzerindeki düşünme denemelerinden oluşuyor ve Türk sosyolojisinin öz-eleştirisine bir katkı olarak değerlendirilmeyi umuyor.

Bu kitabı satın al (Babil) Bu kitabı satın al (Babil) Bu kitabı satın al (Kitapyurdu) Bu kitabı satın al (Idefix) Bu kitabı satın al (Hepsiburada) Bu kitabı satın al (Trendyol)

Kitap Hakkında Yorum Yazın